Ιατρική στο Βουκουρέστι

Το Πανεπιστήμιο στο Βουκουρέστι
Ιατρικη στο Βουκουρεστι
Το UNIVERSAL αναλαμβάνει την προετοιμασία των υποψηφίων, των δικαιολογητικών τους , της ενημέρωσης των υποψηφίων και των γονέων, συνοδεία κατά την εγγραφή για τις εξετάσεις στις αρχές Σεπτεμβρίου και συνοδεία στις εξετάσεις στο τέλος Σεπτεμβρίου, βοήθεια στην ανεύρεση κατοικίας και όλη τη διαδικασία εισαγωγής για το Αγγλόφωνο πρόγραμμα της Ιατρικής Σχολής στο Βουκουρέστι

Carol Davila

Το Βουκουρέστι είναι  η πρωτεύουσα της Ρουμανίας, με πληθυσμό περισσότερο από 2 εκατομύρια κατοίκους.

Το Βουκουρέστι με τα εξαιρετικά νεοκλασσικά κτίρια ονομαζόταν την περίοδο ανάμεσα στους δύο παγκόσμιους πολέμους « Μικρό Παρίσι» Το Πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1694 από τον Constantin Brâncoveanu , ηγεμόνα της Βλαχίας και η γλώσσα διδασκαλίας ήταν η Ελληνική για περίπου 100 χρόνια. Το 1776 ο ηγεμόνας της Βλαχίας Δημήτριος Υψηλάντης άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα άρχισαν να γίνονται στα Ελληνικά , Γαλλικά, Ιταλικά και  Λατινικά. Το μεγάλο κτίριο  της Σχολής άρχισε να κατασκευάζεται το 1857. Ο Φυσικός CarolDavila από τη Ρουμανία, με σπουδές στη Γαλλία, δημιούργησε την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου. Σε αυτόν οφείλεται η δημιουργία πολλών  Ιατρικών συλλόγων , Οργανισμών  και  οι συνεργασίες του είχαν σαν αποτέλεσμα να γίνει το Πανεπιστήμιο  παγκόσμια γνωστό.

Ένας μεγάλος επιστήμονας που τιμήθηκε με Νόμπελ στην Ιατρική , ο George Emil Palade , αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο CarolDavilaκαι κατόπιν δίδαξε στο τμήμα Βιολογίας και Φυσιολογίας. Θεωρήθηκε ως «ο επιστήμονας με την μεγαλύτερη επιρροή που υπήρξε ποτέ στην κυτταρική βιολογία»

Στη  Φαρμακευτική Σχολή του Πανεπιστημίου απομονώθηκε για πρώτη φορά η ινσουλίνη από τον Nicolae Paulescu το 1921. Θεωρήθηκε ότι ο  Paulescu άδικα έχασε το βραβείο Νόμπελ για την ανακάλυψη της ινσουλίνης.

Το Πανεπιστήμιο Carol Davila στο Βουκουρέστι
Το Πανεπιστήμιο προσφέρει στην Αγγλική γλώσσα πρόγραμμα μόνο στην Ιατρική
Τα δίδακτρα είναι 6000 ευρώ το χρόνο και πληρώνονται σε τρείς  δόσεις.
Η πρώτη δόση είναι 3000 ευρώ και πληρώνεται κατά την εγγραφή. Οι υπόλοιπες δύο δόσεις πληρώνονται τον Μάρτιο και τον Μάιο
Τα εξέταστρα είναι 400 ευρώ .
Το παράβολο της αίτησης για αναγνώριση  του Απολυτηρίου είναι περίπου 15 ευρώ
Το παράβολο της αίτησης είναι περίπου 250 ευρώ
Οι εισαγωγικές εξετάσεις περιλαμβάνουν τεστ στην Αγγλική γλώσσα .
Το τεστ είναι γραπτό και προφορικό και ο ελάχιστος  βαθμός για εισαγωγή είναι 5 με άριστα το 10.
Οι εξετάσεις στην Αγγλική γλώσσα γίνονται συνήθως στο τέλος Σεπτεμβρίου
Τα δικαιολογητικά κατατίθενται στο Πανεπιστήμιο  μέχρι τα μέσα Ιουλίου.
Είναι υποχρεωτικό στο Απολυτήριο να υπάρχει βαθμολογία στη Βιολογία , Φυσική και Χημεία.
Η βαθμολογία στη βεβαίωση συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις πρέπει να είναι πάνω από 10.000 μόρια
Μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων ετών , ο φοιτητής πρέπει να περάσει ένα προφορικό και γραπτό τεστ γνώσης της Ρουμανικής γλώσσας , για να εισέλθει στο τρίτο έτος και να  μπορεί να ξεκινήσει τα κλινικά μαθήματα

Πληροφορίες για άλλες Ιατρικές Σχολές

Βουλγαρία  - Σόφια ( πατήστε εδώ )