Το Πανεπιστήμιο του  LINKÖPING

Για να δείτε πληροφορίες για σπουδές ιατρικής και οδοντιατρικής στη Σουηδία πατήστε  εδώ

Το Πανεπιστήμιο του Λίνκοπινγκ -  Linköping βρίσκεται στο 3% των καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου.
ToΠανεπιστήμιο του Λίνκοπινγκ -  Linköping βρίσκεται στην πόλη του Linköping στη νότια Σουηδία. Είναι μία πόλη με 150,000 κατοίκους και είναι γνωστή για τον καθεδρικό της ναό, για το Πανεπιστήμιό της και για τις εταιρίες υψηλής τεχνολογίας που δραστηριοποιούνται εκεί, όπως η Saab, η Motorolaη  Ericssonκαι άλλες. Το Linköping συνδέεται με τη Στοκχόλμη με ένα υπερσύγχρονο σιδηροδρομικό δίκτυο (η διαδρομή διαρκεί περίπου 2 ώρες), ενώ στην πόλη υπάρχει διεθνές αεροδρόμιο που τη συνδέει με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις, όπως το Άμστερνταμ.
Το Πανεπιστήμιο ιδρύθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1960, αρχικά ως παράρτημα του Πανεπιστημίου της Στοκχόλμης, ενώ αυτή τη στιγμή αριθμεί περίπου 27,000 φοιτητές. Το Πανεπιστήμιο του  Linköping είναι ένα ίδρυμα που βασίζεται στην έρευνα και έχει φήμη για τις καινοτομίες του στην εκπαίδευση, καθώς και για τα διεπιστημονικά του προγράμματα. Το Πανεπιστήμιο έχει πάρα πολλούς ξένους φοιτητές, συνεργάζεται στενά με τη βιομηχανία, προκειμένου να ενισχύσει το ρόλο του στην κοινωνία και συνδέεται στενά με δύο τεχνολογικά πάρκα (scienceparks), το Mjärdeviκαι το Norrköping Science Park, τα οποία στεγάζουν περίπου 370 εταιρίες, πολλές από τις οποίες είναι υψηλής τεχνολογίας

Ιατρική στο Λινκοπίνγκ
Η ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου του  Linköping ανήκει στο Τμήμα Επιστημών Υγείας και συνδέεται με το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του  Linköping. Το πρόγραμμα σπουδών χωρίζεται σε τρία στάδια: το πρώτο επικεντρώνεται στις σημαντικές έννοιες των βασικών επιστημών (εξάμηνα 1 και 2). Στο δεύτερο στάδιο οι φοιτητές συνεχίζουν τη μελέτη των βασικών επιστημών, καθώς και μελετούν παθολογία και αρχές διάγνωσης και θεραπεία (εξάμηνα 3-5). Το τρίτο στάδιο ξεκινάει με την εκπόνηση επιστημονικών εργασιών και συνεχίζει με κλινικά εργαστήρια σε συνδυασμό με την απόκτηση θεωρητικών γνώσεων (εξάμηνα 6-11). Το πρόγραμμα βασίζεται σε μία ολιστική προσέγγιση της ιατρικής, με την έννοια ότι οι φοιτητές δεν μελετούν ξεχωριστά ανατομία, ιστολογία, φυσιολογία και χημεία, αλλά μελετούν τα διάφορα συστήματα στον οργανισμό, δηλαδή το μυοσκελετικό, το γαστρεντερολογικό κλπ. Επιπλέον, βασίζεται στη γρήγορη επαφή με τους ασθενείς, τη συστηματική εκπαίδευση στην επικοινωνία, στην επιστημονική προσέγγιση και στην ομαδικότητα. Για αυτές τις καινοτόμες προσεγγίσεις του το ιατρικό τμήμα του Πανεπιστημίου έχει βραβευθεί από διάφορους φορείς της χώρας.