Εισαγωγικές εξετάσεις στην Ιταλία

στείλτε αίτηση εδώ

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το  :   Ιατρική στην Ιταλία

Από το 2011 πολλά Κρατικά Πανεπιστήμια της Ιταλιας προσφερουν προγραμμα στην ιατρικη στα Αγγλικα

Οι εξετάσεις για τις Αγγλόφωνες σχολές Ιατρικής στην Ιταλία θα γίνουν τον Σεπτέμβριο 2015 ( με πιθανότερη ημερομηνία 16 Σεπτεμβρίου 2015 )

Ιατρικη στην ιταλια
      Αγγλόφωνη ιατρικη στην ιταλία

Medicine in Italy

Τα τελευταία χρόνια πολλά πανεπιστήμια της Ιταλίας έχουν δημιουργήσει Αγγλόφωνα προγράμματα στην Ιατρική με σκοπό την προσέλκυση φοιτητών εκτός Ευρωπακής Ένωσης
Τα περισσότερα Πανεπιστήμια έχουν αποφασίσει επίσημα να προτιμούν σε ποσοστό  μη Ευρωπαίους  φοιτητές και το υπόλοιπο ποσοστό να καλύπτεται από Ευρωπαίους φοιτητές, μεταξύ των οποίων είναι και Ιταλοί.
Το Πανεπιστήμιο στην Παβία δέχεται μεγαλύτερο αριθμό Ευρωπαίων φοιτητών ( 70 φοιτητές)   και για αυτό το συστήνουμε σαν καλλίτερη λύση

Στην Παβία της Ιταλίας υπάρχει  σχολή Ιατρικής στην αγγλική γλώσσα,που διαρκεί 6 έτη.

Οι υποψήφιοι  λαμβάνουν μέρος σε εισαγωγικές εξετάσεις,  οι οποίες  είναι στην αγγλική γλώσσα .

Οι εξετάσεις περιλαμβάνουν τεστ 60 ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών στη Βιολογία , Χημεία, Μαθηματικά, Φυσική και Γενικές γνώσεις

Οι αιτήσεις για την συμμετοχή στις εισαγωγικές εξετάσεις πρέπει να κατατεθούν στο Πανεπιστήμιο..

Με συνεχή ενημέρωση προετοιμάζουμε τους υποψηφίους για τις εξετάσεις.
Γίνονται υπερεντατικά σεμινάρια, βασισμένα στην εξεταστέα ύλη και στα τέστ του προηγούμενου έτους.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι οι εξετάσεις είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ
Εκατοντάδες  υποψήφιοι από πολλές χώρες του κόσμου εξετάζονται ταυτόχρονα και ανταγωνίζονται για ένα μικρό αριθμό θέσεων .

Δίδακτρα
Τα δίδακτρα κυμαίνονται από 450 μέχρι  4000  ευρώ  αναλόγως το οικογενειακό εισόδημα του κάθε φοιτητή.
Για φοιτητές που το ετήσιο εισόδημα των γονέων είναι πολύ χαμηλό, οι σπουδές είναι σχεδόν δωρεάν , δηλαδή περίπου 200 ευρώ το χρόνο.

Συνήθως οι Έλληνες φοιτητές πληρώνουν περίπου 800-1200 ευρώ το χρόνο

Αγγλόφωνα τμήματα υπάρχουν σε έξη Κρατικά Πανεπιστήμια στις παρακάτω πόλεις:

Ρώμη ( 2 Πανεπιστήμια ) - Rome
Μιλάνο   - Milano
Παβία   - Pavia
Νάπολη – Napoli
Μπάρι – Bari

Στο Μιλάνο υπάρχει και ένα ακόμα ιδιωτικό Αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο το   Vita Salute San Raffaele University,  με δίδακτρα 18.500 ευρώ το χρόνο.

Η Παβία

Η Παβία είναι μια πόλη στη βόρεια Ιταλία, στο νομό της Λομβαρδίας.

Απέχει μόλις 35 kmαπό το Μιλάνο και βρίσκεται κοντά στον ποταμό Τιτσίνο στο σημείο που ενώνεται με τον ποταμό Πάδο.
Η Παβία είναι μια μικρή, όμορφη και ήρεμη πόλη, ιδανική για σπουδές. Είναι ωραίοι οι περίπατοι στην πόλη, καθώς είναι γεμάτη δέντρα, πετρόχτιστους δρόμους και πολλά αξιοθέατα να δείς. Τα πιο γνωστά αξιοθέατα είναι το πασίγνωστο μοναστήρι του δέκατου τρίτου αιώνα της Certosaο επιβλητικός καθεδρικός ναός της πόλης το κάστρο Visconteo με τους υπέροχους κήπους που το περιβάλλουν, οι ψηλοί πύργοι που κυριαρχούν στον ουρανό της πόλης καθώς και πολλά άλλα.
Το Πανεπιστήμιο της Παβίας είναι ένα από τα παλιότερα στην Ευρώπη.
Ιδρύθηκε το 1361 από τον Κάρολο Ι  και ήδη από το 825 υπήρχε σχολή ρητορικής.
Πολλές μεγάλες προσωπικότητες έχουν περάσει από εδώ, όπως ο φυσικός Α. Volta (εφευρέτης της ηλεκτρικής μπαταρίας), ο γιατρός Scarpa (μυσταγωγός της σύγχρονης χειρουργικής), ο UgoGolgi(Nobel Ιατρικής το 1906) και πολλοί άλλοι.
Το Πανεπιστήμιο της Παβίας είναι παγκοσμίως γνωστό και συμμετέχει σε πολλές διεθνείς μελέτες έρευνας.
Διαθέτει 9 σχολές και 103 τμήματα. Είναι πλήρως καταρτισμένο ώστε να προσφέρει το περιβάλλον εκείνο όπου οι φοιτητές του αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους, ανταλλάσουν ιδέες και απόψεις και προετοιμάζουν με τον καλύτερο τρόπο το μέλλον τους.

Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για
ιατρικη ιταλιας ιατρικη στην ιταλια αγγλοφωνη ιατρικη στην ιταλία english medicine italy italia medicina pavia παβια ρωμη